eskişehir diş doktoru sinem aydınmakina implant

Eskişehir Diş Doktoru, Aydınmakina Diş Polikliniği Kurucusu Diş Hekimi Sinem Aydınmakina Taraktaş, Kardiyoloji Dr. Murat Taraktaş’ın Eskişehir.Net kanalında yayınlanan ‘’Vakti Sıhhat’’ adlı programına konuk oldu.

Ağız ve diş sağlığının yanı sıra implant üzerine de bilgilendirmelerde bulunan Diş Hekimi Sinem Aydınmakina Taraktaş, doğru bakım yapmama ve yanlış beslenme nedeniyle ülkemizde diş çürük yaşının giderek aşağıya düştüğünü belirterek, 18 yaş altında birçok hastanın çürükler nedeniyle dişlerini kaybetme durumuna geldiğini söyledi.

Diş Hekimi Sinem Aydınmakina Taraktaş doğru beslenmenin önemine vurgu yaparak, bebeklikten başlayan yumuşak beslenme alışkanlığına bağlı olarak, çene yapısının yeterli derecede gelişemediğini ifade etti. Çenenin gelişmesi için sert besinler tüketilmesi gerektiğini kaydeden Diş Hekimi Sinem Aydınmakina Taraktaş, bebeklik döneminde biberon çürükleri, anne sütünden başlayan çürükler, ilerleyen yaşlarda, asitli içecekler, sigara, alkol, çay ve kahve tüketiminin diş ve diş etlerine ciddi derece zarar verdiğini hatırlatarak, doğru beslenme, doğru bakım ve bir diş hekimini 6 ayda bir ziyaret ederek yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilebileceğini söyledi.

Diş Hekimi Sinem Aydınmakina Taraktaş, özellikle çocukların diş hekimi ile erken tanışmalarının, hem korkularını yenmeleri açısından, hem de fiziki açıdan önemli olduğunun altını çizdi. Diş ve diş eti bakımı konusunda da bilgiler veren Diş Hekimi Sinem Aydınmakina Taraktaş diş bakımının diş ipi kullanımı ve devamında ağız gargarası ile tamamlanması gerektiğini söyledi.

Şeker Hastaları Protez veya İmplant Yaptırabilir Mi?

Diş Hekimi Sinem Aydınmakina Taraktaş, ciddi diş kayıpları yaşayan şeker hastalarının diş hekimi ziyaretlerinde en çok sordukları sorular içerisinde yer alan ” Protez veya implant yaptırabilir miyim? ” sorusuna cevap verdi.

Şeker hastalığının kontrol altında olması durumunda şeker hastalarının da protez veya implant yaptırabileceğini ifade eden Diş Hekimi Sinem Aydınmakina Taraktaş ayrıca, kalp hastalığı yaşayan vatandaşların kan sulandırıcı ilaç kullandıkları için diş eti kanamalarının bir sorun haline dönüşmeden önüne geçilmesi gerektiğine vurgu yaparak, kan sulandırıcı ilaçların kısa süreliğine kesilerek veya kesilmeden farklı cerrahi yöntemler kullanılarak hastanın tedavisinin gerçekleştirildiğini kaydetti.

İmplant Nedir?

Diş Hekimi Sinem Aydınmakina, implantın, hastanın bütün eksik dişlerinin yerine çene kemiğine yerleştirilebilen, proteze destek olan dokuya ve kemiğe uyumlu titanyumdan üretilen yapay bir kök olduğunu belirterek, gereken planlamanın yapılmasının ardından lokal anestezi ile kemiğin boyu ve genişliğine göre gereken implant operasyonunun 6 ila15 dakika gibi kısa bir sürede yapıldığını ve doğru bir bakımla ömür boyu rahatça kullanabileceğini söyledi.

Diş Hekimi Sinem Aydınmakina, gelişen teknoloji ile kayıp dişlerin yerine kullanılan diş implant teknolojilerinin de geliştiğini ve buna bağlı olarak, lokal anestezi altında hastaların normal bir diş çekiminden bile daha az travma ile implant operasyonunun yapıldığını söyledi.

İmplantın çoğu hastayı damaktan kurtarabildiğini, damak kullanan hastalara ise destek olarak kullanılabildiğini, operasyonun ardından ortalama 3 ay gibi bir sürede implantın kemiğe ve çevre dokusuna bağlandığını kaydeden Aydınmakina, daha sonra implantın üst yapısı tabir edilen protez sürecine geçildiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *

Yorum Gönder