eskisehir dis doktoru-dis hekimi seinem aydinmakina gulus tasarimi

Eskişehir Diş Hekimi Sinem Aydınmakina Gülüş Tasarımını Anlattı. Eskişehir’de uzun yıllardır ağız ve diş sağlığı denince akla gelen Aydınmakina Diş Polikliniğinin kurucusu Diş Hekimi Sinem Aydınmakina Eskişehir.Net kanalında gülüş tasarımı diğer adıyla Hollywood smile’ı anlattı.

Diş Hekimi Sinem Aydınmakina, gülüş tasarımının aslında aynı bir parmak izi gibi kişiye özel olduğunu belirterek, hasta hikayesini doğru bir şekilde anlamak gerektiğini, güzel bir gülüşün gençlik göstergesi olduğunu, güzel bir gülüş ile kişi daha dinamik, daha genç ve daha estetik gösterebildiğini kaydetti.

Diş Hekimi Sinem Aydınmakina, hastalarının ”Benim dişlerim az görünüyor, dişlerim daha büyük ve beyaz olmalı, konuşurken sadece alt dişlerim görünüyor veya diş etlerim çok fazla görünüyor” gibi şikayetlerle polikliniğe geldiğini bu sorunlarla birlikte belirli bir yaştan sonra çene ve etrafındaki dokular ile kaslarda bir takım zayıflamalar başladığını ve doğal olarak dudak üstü çizgilerinin arttığını, diş sıkma (Buruksizm), dişlerde eksik ve kaymalarla dikey boyut azaldığını ve alt dişlerin daha fazla göründüğünü, bunun da bir yaşlılık göstergesi olarak, hastalar bunlardan çok ciddi şekilde şikayet ettiği konular arasında yer aldığını ifade etti.

Aydınmakina konuşmasına şöyle devam etti;

Bu çözülebiliyor mu? Evet. Bu sorunların hemen hemen hepsi her yaşta çözülebiliyor. Gülüş tasarımı içerisinde diş eti sevilerinin düzeltilmesi pembe estetik, dişlerin diziliminin düzeltilmesi, dişlerin renginin düzeltilmesi veya kozmetik olarak düzeltmeler gibi işlemler giriyor. Yeni sistem ile dijital smile denilen fotoğraflar videolar ölçülerle hastanın isteği doğrultusunda bir gülüş tasarımı yapılıyor. Dişleri hiç aşındırmadan, kesmeden, hastaya, sadece yüzüne giden şekil, boyut ve renkte bir diş hazırlanıyor. İşlem yapılmadan önce hasta tasarımı en başında görüyor ve kendi fikirlerini de söyleyerek rengi ve şekline bakabiliyor. Onay vermesi halinde 1 gün içerisinde bile olabilir, maksimum 15 günde tamamlanan bir gülüş tasarımı uygulanabiliyor. Diş eti sevilerinin düzeltilmesi, dudak seviyesi, dişlerin dizilimi, gülerken üst dişlerin alt dudak konkasına göre uyumunun bütünüyle değerlendirilmesi gerekiyor.

Hastalarımıza bunu bir demo gibi işlem öncesinde gösteriyoruz. Bu işlemlerde laminalar kullanılıyor mesela, lamina (yaprak) porselenlerle 200 mikron, yumurta kabuğu kalınlığında bir malzeme ile dişlerin mine tabakaları korunarak dişleri %70 oranında kesmeden küçültmeden uygulanıyor. Laminanın uygulanamadığı alanlarda zirkonyumlar var mesela ışığı çok iyi geçiren içerisinde metal bulunmuyor, e-maxler cam seramikler var, mükemmel diş etine uyumu, ışık geçirgenliği olsun yine doğal dişe en yakın materyaller veya hastamızın doğal dişlerini korumak istiyoruz. Ortodontik tedaviler, yani mesela safir braketler var,bunlar hiç gözükmüyor değil ama göze batmıyor. Lingual braketler var kişiye özel ölçüyle yapılan spiker ve sanatçılarda kullanılabiliyor. En son sistem olarak yetişkin hastalarda kullandığımız 700 mikron kalınlığında özel plaklar var hiç tel olmadan braket yapıştırılmadan ince şeffaf plaklarla yapılan tedaviler var. Bu ortodontik işlemlerin ardından diş beyazlatma , küçük dişler laminalar ile büyütülebiliyor.

Konunun devamını videodan izleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *

Yorum Gönder