Diş Beyazlatma

Beyazlatma işlemi diş içine sinmiş renklenmeleri ortadan kaldırma işlemidir. Diş hekimleri tarafından yapılan bu işlem plak ve diş taşı temizliğiyle karıştırılmamalıdır, tamamen farklı bir işlem olan diş beyazlatma işleminden olumlu sonuç alınabilmesi için hekiminiz tarafından beyazlatma işlemine başlanmadan diş tartarları temizlenir.

Diş beyazlatma işlemi klinikte yapılabildiği gibi hazırlanacak plastik plak yardımıyla evde de uygulanabilmektedir. Klinikte yapılan diş beyazlatma işleminin sonuçları hemen görülürken kişiye özel hazırlanmış plaklar yardımıyla evde  uygulanan yöntemde istenilen sonuçların görülmesi klinikte yapılan işleme kıyasla daha uzun sürmektedir. Diş beyazlatmada önemli olan diş hekiminin tecrübesi ve kullanılan ağartma kimyasalı ve teknolojileridir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) işlemi  Kimyasal, Fototermal  ve Fotokimyasal Bleaching olarak dişteki renklenmenin yoğunluğuna göre  hekiminiz tarafından yöntemine ve süresine karar verilmektedir.

Diş beyazlatmada yaş sınırlaması olmamakla birlikte hekim tarafından yapıldığı ve tavsiyelere uyulduğu sürece hiçbir sakıncası bulunmamaktadır.

Diş Beyazlatma (Teeth Whitening)

Uzun süre antibiyotik kullanımı, genetik faktörler, çeşitli travmalar, diş bakımının aksatılması, sigara, kahve, çay benzeri içecekler ve yaşlılık gibi çeşitli nedenlerle, dişler beyazlığı kaybedebiliyor.

Aydınmakina Diş Polikliniğinde, dişlerinizin eski beyazlığına kavuşması, hem ağrısız, hem de çok kolay. Öğle arası gibi kısa bir süre ayırarak, dişlerinizin eski beyazlığına kavuşmasını sağlayabilir ve daha ışıltılı bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz. Üstelik yapılan diş beyazlatma uygulaması dişinize hiç bir zarar vermeden.

Diş beyazlatma uygulaması klinik veya ev ortamında yapılabiliyor. Polikliniğimizde, hastamızın diş etleri korunarak, mavi ışık desteği ile yaklaşık 1 saatte gerçekleştirilen diş beyazlatma uygulaması ile diş rengi 5-6 ton daha beyaz hale geliyor.

Evde gerçekleştirilebilecek olan uygulamada ise, polikliniğimizde dijital ortamda ağız içi dijital tarayıcı ile alınan ölçülere göre özel plaklar hazırlanıyor. Daha sonra diş hekimimiz tarafından uygulamanın nasıl yapılacağı anlatılarak, hazırlanan beyazlatma seti hastamıza teslim ediliyor. Bir hafta süren uygulamanın ardından diş renginde 4-5 ton açılma olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Diş beyazlatma işleminin ardından alınan sonuç en az 2 yıl kalıcılığını, beyazlığını korumaktadır. Dişlerin beyazlığı düzenli bakım ve diş fırçalamaya dikkat edilmesi durumunda bu 2 yıllık sürenin uzamasını sağlayacaktır. Beyazlatma sonrasında sık rastlanan şikayetlerden biri dişlerde meydana gelen hassasiyetlerdir. Bu hassasiyet en fazla 24 saat sürmekte ve hayat kalitesini bozmamaktadır.

Beyazlatma işlemi yaptırdıktan sonra ki ilk 2 gün beyazlama etkisi devam edeceği için, ilk bir hafta özellikle çay, kahve, sigara, kırmızı şarap, soya sosu, salça gibi boyayıcı gıdalardan kaçınılması tavsiye ediliyor.

eskişehir diş doktoru diş beyazlatma

Sorularınız için hemen arayın

0 (222) 221 95 97

Randevu İçin Hemen Arayın!

Soru & Cevaplar

Diş beyazlatma dişlere zarar verir mi?

Diş beyazlatma işlemi klinik ortamda yapılabildiği gibi talep eden hastalar ev ortamında da özel olarak hazırlanan plaklar yardımıyla yapılabilir ve bilinenin aksine diş beyazlatma işlemi dişe zarar vermemektedir.

Diş beyazlatma işleminde hemen sonuçları görebilir miyiz?

Klinik ortamda yapılan diş beyazlatma işleminde sonuçlar hemen fark edilmektedir. Evde plak yardımıyla yapılan diş beyazlatma işleminde ise beyazlatma işlemi klinik işleme nazaran uzun sürmektedir.

Dişler beyazlığını neden kaybeder?

Diş oluşumu sırasında meydana gelen yapısal bozukluklar, anne karnında veya çocuklukta maruz kalınan antibiyotikler, sigara, kahve, çay benzeri içecekler dişlerin renklenmesine sebep olmaktadır.

Diş beyazlatma işleminin etkisi ne kadar sürer?

İşlemin etkisi kişinin diş yapısına göre değişmekte, 6 ay ile 2 yıl arasında sabit kalmaktadır. Bu süre tedaviden sonra 2 hafta süreyle dişleri boyayacak maddelerden uzak kalmak kaydıyla belirlenmiştir. Yani kişinin kendine de bağlıdır işlemin etkinlik süresi

Cevabı bulamadınız mı?

Diş beyazlatma hakkında merak ettikleriniz ile ilgili dilerseniz telefon ile iletişime geçebilir, ya da aşağıdaki form üzerinden sorunuzu bize ulaştırabilirsiniz.

Soruyu Gönder!